آيين نامه راهنمايان گردشگري 1

آيين نامه راهنمايان گردشگري
راهنمايان گردشگري
دانلود فایل WORD آيين نامه راهنمايان گردشگري
شماره۱۲۸۹۳۸/ت۵۱۴۲۵هـ                  ۲/۱۰/۱۳۹۴
سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري
هيأت وزيران در جلسه ۱/۹/۱۳۹۴ به پيشنهاد شماره ۲۲۳۸۷/۹۳۲ مورخ ۷/۱۰/۱۳۹۳ سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و به استناد اصل يکصد و سي و هشتم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، آيين نامه راهنمايان گردشگري را به شرح زير تصويب کرد:
آيين نامه راهنمايان گردشگري
ماده۱ـ در اين آيين نامه اصطلاحات زير در معاني مشروح مربوط به کار مي روند:
الف ـ راهنمايان گردشگري: کساني که با داشتن شرايط مندرج در اين آيين نامه، گردشگران و مسافران داخلي و خارجي را در بازديد از اماکن تاريخي، فرهنگي، طبيعي، زيارتي، سلامت و ساير جاذبه ها و نقاط ديدني کشور راهنمايي نمايند و به سه گروه زير تقسيم مي شوند:
1ـ راهنماي گردشگري داخلي: کسي که با داشتن شرايط مندرج در اين آيين نامه، گردشگران و مسافران ايراني را در بازديد از اماکن تاريخي، فرهنگي، طبيعي، زيارتي، سلامت و ساير جاذبه و نقاط ديدني کشور راهنمايي کند.
2ـ راهنماي گردشگري بين المللي (ورودي و خروجي): کسي که با داشتن شرايط مندرج در اين آيين نامه، راهنمايي گردشگران ورودي به کشور و ايرانيان علاقمند به بازديد از ساير کشورها را بر عهده دارد و تسلط و اطلاعات کافي درباره ميراث فرهنگي و طبيعي، آداب و رسوم و مقررات داخل کشور و کشور مقصد را داشته باشد و اطلاعات لازم را به زبان قابل درک براي گردشگران توضيح دهد.
3 ـ راهنماي گردشگري تخصصي: کسي که با داشتن شرايط مندرج در اين آيين نامه ، راهنمايي گردشگران و مسافران داخلي يا ورودي به کشور را با علايق خاص نظير طبيعت گردي تخصصي، گردشگري سلامت، گردشگري ورزشي، گردشگري زيارت، گردشگري دريايي در بازديد و بهره مندي از خدمات تخصصي مرتبط بر عهده دارد. اين قبيل راهنمايان علاوه بر تسلط و اطلاعات کافي درباره ميراث فرهنگي و طبيعي، آداب و رسوم و مقررات منطقه فعاليت خود بايد تخصص لازم در حوزه گشت هاي تخصصي مربوط را نيز دارا بوده و بتواند اطلاعات  را به زبان قابل درک براي گردشگران توضيح داده و آنان را از خطرات احتمالي پيش از سفر و در هنگام سفر آگاه نمايد و حداقل به يک زبان خارجي تسلط داشته باشد.
ب ـ سازمان: سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري
راهنمايان گردشگري جهت اخذ مجوز فعاليت بايد داراي شرايط زير باشند:
الف ـ تابعيت جمهوري اسلامي ايران
ب ـ متدين به دين اسلام يا اقليت هاي ديني شناخته شده در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران
پ ـ داشتن حداقل ۲۲ سال سن
ت ـ ارايه گواهي عدم سوء پيشينه کيفري موثر از مراجع ذي صلاح
ث ـ عدم اعتياد به مواد مخدر بنا به تأييد مراجع ذي صلاح
ج ـ داشتن حداقل مدرک تحصيلي کارشناسي
چ ـ موفقيت در مصاحبه عمومي و اختصاصي
ح ـ گذ ر اندن دوره تخصصي راهنمايان گردشگري و موفقيت در آزمون و اخذ مدرک پايان دوره از مراجع ذي صلاحخ ـ داشتن کارت پايان خدمت نظام وظيفه يا معافيت براي متقاضيان مرد
د ـ دارا بودن سلامت جسماني متناسب با موضوع فعاليت و سلامت رواني به تأييد پزشک معتمد سازمان
ذ ـ تسلط به يکي از زبان هاي خارجي (براي راهنمايان گردشگري بين المللي)
تبصره۱ـ دارندگان مدرک تحصيلي دانشگاهي مورد تأييد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري مرتبط با گردشگري به تشخيص سازمان از داشتن شرط موضوع بند (ح) ماده (۲) اين آيين نامه معاف مي باشند اما قبولي در آزمون و اخذ مدرک پايان دوره از مراجع ذي صلاح الزامي است.
تبصره۲ـ متقاضياني که مشغول به تحصيل در مقطع بالاتر از کارشناسي مي باشند، با ارايه معافيت تحصيلي، مي توانند درخواست صدور کارت نمايند.
ماده۳ـ راهنمايان گردشگري صرفاً مجاز به ارايه خدمات راهنمايي به دفاتر و شرکت هاي خدمات مسافرتي و گردشگري مجاز از سوي سازمان مي باشند و واگذاري فعاليت و مجوز از سوي راهنماي گردشگري به فرد و يا دفتر مسافرتي غيرمجاز ممنوع است.
تبصره ـ راهنمايان گردشگري داراي مجوز معتبر از پرداخت وروديه به اماکن تاريخي، فرهنگي، باستاني، طبيعي و موزه ها معاف مي باشند.
ماده۴ـ مرجع صادرکننده مجوز و کارت انواع راهنمايان گردشگري، سازمان است.
تبصره ـ اعتبار کارت راهنماي گردشگري براي اولين بار، يکسال است و پس از آن در صورت تأييد عملکرد و گذراندن دوره بازآموزي، در دوره هاي سه ساله تمديد خواهد شد.
ماده۵ ـ راهنمايان گردشگري از نظر به کارگيري تابع قوانين کار و تأمين اجتماعي مي باشند.
ماده۶ ـ راهنمايان گردشگري مکلف به رعايت سوگندنامه تعهد اخلاق حرفه اي بوده و چنانچه برخلاف سوگندنامه و مقررات اين آيين نامه رفتار نموده و يا اعمالي خلاف شئون شغلي خود مرتکب شوند، به تشخيص سازمان براي مرتبه اول تا سه ماه تعليق مجوز فعاليت و در صورت تکرار لغو مجوز خواهند شد.
ماده۷ـ دستورالعمل هاي اجرايي اين آيين نامه با رعايت قوانين و مقررات مربوط حداکثر ظرف شش ماه پس از تاريخ لازم الاجراشدن اين آيين نامه، با تأييد رئيس سازمان قابل اجرا است.
ماده۸ ـ از تاريخ لازم الاجراشدن اين آيين نامه، تصويب نامه شماره ۱۴۵۰۰ مورخ ۶/۷/۱۳۵۴ لغو مي شود.
معاون اول رئيس جمهور ـ اسحاق جهانگيري
منبع: http://vekalatlegal.blogfa.com/post/5527
آيين نامه راهنمايان گردشگري

راهنمايان گردشگري

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *