آیین نامه پژوهشی دفاع مقدس 1

آیین نامه ساماندهی فعالیت های پژوهشی و آموزشی دفاع مقدس
دانلود فایل WORD آیین نامه ساماندهی فعالیت های پژوهشی وآموزشی دفاع مقدس
شماره۴۵۸/۵۷۸         ۱۴۰۱/۵/۱۹
مدیرعامل محترم روزنامه رسمی کشور
با احترام برابر ماده ۲  و بند (ز) ماده ۷  اساسنامه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس مصوب مقام معظم رهبری و فرماندهی معظم کل قوا (مدظله العالی) ، یک نسخه از «آیین نامه ساماندهی فعالیت های پژوهشی و آموزشی دفاع مقدس» مشتمل بر ۱۰ ماده و ۱۰ تبصره که در تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۲۴ به تصویب هیئت امنای بنیاد رسیده است، برای درج در روزنامه رسمی ارسال می گردد .
رئیس ستادکل نیروهای مسلح و رئیس هیئت امنای بنیاد ـ سرلشکر پاسدار  محمد باقری

آیین نامه ساماندهی فعالیت های پژوهشی وآموزشی دفاع مقدس
حادثه دفاع مقدس و این همه کار بزرگی که در آن هشت سال انجام گرفته، در خور شناخته شدن و شناساندن است.
 (حضرت امام خامنه ای “مدظله العالی” ۲۶  اسفند ۱۳۹۲).
مقدمه:
بدون شک بخش مهمی از فرآیند شناخته شدن و شناساندن حماسه بسیار بزرگی مانند دفاع مقدس از طریق انجام پژوهش ­ها و تحقیقات علمی و همچنین آموزش و ترویج آن صورت می­ گیرد. انجام چنین وظایفی در اساسنامه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش ­های دفاع مقدس مورد توجه قرار گرفته و در بندهای مختلف ماده ۳ از وظایف کلی آن مورد تأکید قرار گرفته است.
در همین راستا، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش ­های دفاع مقدس به منظور ایفای نقش ستادی خود (شامل سیاست گذاری، هدایت کلی، هماهنگی، نظارت و حمایت) اقدام به تهیه و تدوین این آیین­ نامه نموده است. در این آیین ­نامه، ساماندهی و انتظام­ بخشی دو حوزه پژوهش و آموزش در دفاع مقدس و مقاومت، مد نظر قرار گرفته و تلاش شده تا از طریق تعیین چارچوب­ های مناسب، ضمن ایجاد وحدت رویه، بر اجرای صحیح و هماهنگ این فعالیت­ ها نظارت لازم صورت پذیرد.
ماده۱ـ  اهداف:
۱) حوزه پژوهش:
الف) ساماندهی، هدایت، راهبری، حمایت و نظارت بر تولید پژوهش ­های علمی ـ کاربردی دفاع مقدس و مقاومت در حوزه عملیاتی و تاکتیکی در تمامی مراکز پژوهشی لشکری و کشوری.
ب) تولید منابع و کتب پژوهشی و آموزشی به منظور فراهم ساختن زمینه­ های لازم برای ترویج و معرفی ابعاد مختلف دفاع مقدس و مقاومت برای آحاد جامعه به ویژه نسل جوان.
۲) حوزه آموزش:
الف) فراهم ساختن زمینه­ های لازم برای ترویج معارف و ارزش­ های فرهنگ دفاع مقدس و مقاومت از طریق ارائه آموزش ­های عمومی و تخصصی گوناگون برای کلیه مراکز علمی و دانشگاهی.
ب) راهبری و اجرای درس آشنایی با علوم و معارف دفاع مقدس در کلیه دانشگاه­ ها، حوزه­ های علمیه و مراکز آموزشی و پژوهشی کشوری و لشکری سراسر کشور. (مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی جلسه ۶۴۶ مورخ ۱۳۸۸/۴/۳۰)
ماده۲ـ منظور:
۱ـ حوزه پژوهش:
الف) انجام پژوهش ­های کاربردی بر اساس حقایق و واقعیت ­های دفاع مقدس و مقاومت.
ب) یکپارچگی در برنامه ­ریزی پژوهش ها، اشراف کامل بر فعالیت­ ها و انسجام در اقدامات پژوهشی و دستیابی شایسته به خدمات پژوهشی.
ج) تهیه بانک اطلاعات پژوهش­ های دفاع مقدس و مقاومت برای ساماندهی این حوزه و در اختیار گذاشتن اطلاعات آن برای سایر پژوهشگران کشوری و لشکری و حوزه بین ­الملل.
د) تألیف و تدوین منابع و کتب درسی در رشته ­ها و دوره ­های مختلف دانشگاهی، مراکز علمی و آموزشی  و مدارس در موضوع دفاع مقدس و مقاومت.
۲ـ حوزه آموزش:
الف) آموزش و تعلیم معارف دفاع مقدس و مقاومت در کلیه سازمان ­ها و مراکز آموزشی و دانشگاهی کشوری و لشکری مطابق ضوابط، قوانین و مقررات آموزشی.
ب) تربیت استاد، جذب و به کارگیری داوطلبان تدریس درس آشنایی با علوم و معارف دفاع مقدس و مقاومت، مطابق با ضوابط مندرج در دستورالعمل ابلاغی از سوی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس.
ج) نظارت بر اجرای آموزش­ ها، مطابق سرفصل­ های مصوب با همکاری و هماهنگی کلیه معاونت­ های آموزشی دانشگاه ­ها و مراکز آموزشی کشوری و لشکری.
د) ایجاد رشته و گرایش تحصیلی در مراکز علمی و دانشگاهی کشور با موضوع دفاع مقدس و مقاومت از طریق دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارتخانه های مربوطه.
ماده۳ـ  مستندات:
۱ـ فرامین:
الف) فرامین و رهنمودهای حضرت امام خمینی(ره) در حوزه دفاع مقدس و مقاومت.
۱ـ ما با هیچ کشوری، چه اسلامی و چه غیر اسلامی سر جنگ نداریم و طالب صلح و صفا برای همه هستیم، و تاکنون نیز به «دفاع» که برای هرکس فریضه ای است الهی و حقی است انسانی، برخاسته ایم؛ و هرگز قصد تجاوز به کشورهای دیگر را نداریم.
۲ـ ما در جنگ اُبهت دو ابر قدرت شرق و غرب را شکستیم. ما مظلومیت خویش و ستم متجاوزان را در جنگ ثابت نموده ایم.
۳ـ … تا شما جوانان بیدار و سایر قشرهای ملت بزرگ با این شور و شعور در صحنه حاضرید به کشور و جمهوری اسلامی، آسیبی نخواهد رسید. (وصیت نامه حضرت امام خمینی(ره))
ب) فرامین و رهنمودهای مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در حوزه دفاع مقدس و مقاومت.
۱ـ آن کشور و ملتی که بتواند ثابت کند آماده ایستادگی و دفاع جانانه برای استقلال و حفظ هویت، آرمان ها و موجودیت خود است، همواره عزیز است. (فرماندهی معظم کل قوا ۱۳۹۰/۸/۱۹)
۲ـ ما در این ماجرای هشت ساله، یک پیروزی مطلق به دست آوردیم. ما که جنگ را شروع نکرده بودیم… قضیه این بود که دشمنی به ما حمله کرده بود و می خواست بخشی از خاک ما را بگیرد. همه دنیا هم به او کمک کردند، ما هم مردانه ایستادیم، دشمن ناکام شد و بینی اش به خاک مالیده شد و برگشت. پیروزی از این بالاتر؟!
امروز کار عده ای که به میدان جنگ رفتند و در این هشت سال، آن حماسه را آفریدند ـ چه شهدای شان، چه ایثارگران شان، چه رزمندگان شان ـ دیگر تمام شد، آن ها کار خودشان را کردند، پس از پایان کار آن ها، کار خیل عظیم دیگری آغاز می شود، نوبت این خیل عظیمی است که این دیگر مسئله اش هشت سال نیست؛ هشتاد سال هم اگر طول بکشد، جا دارد. (فرمانده معظم کل قوا (مدظله العالی) ـ ۱۳۷۹/۷/۶)
۲ـ قوانین و مقررات
الف) مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه ترویج فرهنگ دفاع مقدس و مقاومت.
ب) ماده ۳ (وظایف کلی) اساسنامه بنیاد.
ج) قوانین و مقررات مصوب آموزشی و پژوهشی کشوری و لشکری.
ماده۴ـ تعاریف و اختصارات:
 ـ بنیاد: بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس
 ـ ادارات کل حفظ آثار: منظور ادارات کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقـدس استان هاست که در تابعیت بنیـاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس می باشند.
 ـ اساسنامه بنیاد: اساسنامه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، مصوب ۱۳۸۳/۱۲/۲۲ مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا (مدظله العالی)
 ـ جبهه مقاومت: شامل فرهنگ مقاومت و پایداری کشور و سایر ملل و نهضت­ های آزادی ­بخش برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در برابر استکبار جهانی و صهیونیزم بین المللی است (محور مقاومت).
 ـ آموزش­ های دفاع مقدس و مقاومت: شامل هرگونه کلاس، کارگاه و نشست آموزش عمومی و تخصصی دفاع مقدس و مقاومت که طبق قانون و مقررات دانشگاه ها و مراکز آموزشی کشوری و  لشکری و حوزه ­های علمیه و… از اصول رایج پیروی نموده و طبق ضوابط اجرا می ­شود.
 ـ کمیته امور آموزشی و پژوهشی دفاع مقدس: این کمیته ذیل شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش­های دفاع مقدس استان­ ها تشکیل و  کلیه امور مربوط با آموزش و پژوهش دفاع مقدس و مقاومت را در استان­ ها راهبری و هدایت می­ کند.
 ـ سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج پژوهش های دفاع مقدس: یکی از سازمان های تخصصی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش ­های دفاع مقدس است که بر اساس مأموریت و وظایف محوله، ساماندهی، هدایت، رصد، پایش و نظارت بر پژوهش ­ها، فناوری ها، ترویج آن­ها و نحوه آموزش­ های دفاع مقدس و مقاومت در دانشگاه ها و کلیه سازمان ­های کشوری و لشکری را با همکاری و هماهنگی دستگاه ­ها بر عهده دارد.
 ـ ترویج پژوهش ­های دفاع مقدس و مقاومت: انتقال و نشر دانش تولید شده پژوهش­ های دفاع مقدس و مقاومت به هر شکل ممکن با توجه به ضوابط این آئین­ نامه و رعایت اصول و قوانین نشر و ملاحظات حفاظتی.
 ـ پژوهش­ های علمی ـ کاربردی: پژوهش ­های عملیاتی و تاکتیکی نظامی (دفاعی ـ امنیتی) و  نیز غیر نظامی در حوزه دفاع مقدس می باشد که نقاط قوت، ضعف، فرصت و تهدید را بیان می­ کند.
 ـ شورای ارزشیابی استادان درس آشنایی با علوم و معارف دفاع مقدس: سیاست های مصوب در خصوص جذب، گزینش، ارزشیابی و صدور و تمدید مجوز تدریس استادان درس ۲ واحدی آشنائی با علوم و معارف دفاع مقدس را در دانشگاه ها و مراکز علمی وابسته، پیگیری و موارد مغایر را گزارش می نماید.
ماده۵ ـ وظایف شورای سیاست گذاری تحقیقات وآموزش­ های دفاع مقدس و مقاومت:
این شورا برای تعیین سیاست­ های لازم به منظور تولید، ترویج، حمایت و پشتیبانی از تحقیقات علمی ـ کاربردی و آموزش ­های دفاع مقدس و مقاومت به ویژه در دانشگاه ­ها و مراکز آموزشی تشکیل و دارای وظایف زیر می ­باشد:
۱ـ حوزه پژوهش:
الف) تعیین و تدوین سیاست ­های لازم برای ساماندهی، هدایت، حمایت، نظارت و راهبری تولیدات پژوهشی  علمی ـ کاربردی در حوزه عملیاتی تاکتیکی دفاع مقدس و جبهه مقاومت در مراکز پژوهشی کشوری و لشکری.
ب) تعیین سیاست­ های نظارتی و راهبری برای تولید منابع و کتب دانشگاهی، آموزش و پرورش و حوزه­ های علمیه و سایر مراکز علمی آموزشی کشوری و لشکری برای پژوهش­ های علمی ـ کاربردی (عملیاتی ـ تاکتیکی) دفاع مقدس و جبهه مقاومت.
ج) سیاست گذاری، هدایت، نظارت و راهبری در تبیین نظام موضوعات دفاع مقدس و مقاومت برای کلیه رشته­ های دانشگاهی در مراکز تحقیقاتی دانشگاه­ ها و پژوهشکده ­های نظامی دفاع مقدس.
د) تصویب دستورالعمل­ ها و شیوه نامه­ های اجرایی برای ساماندهی بانک اطلاعات حوزه پژوهش ­های دفاع مقدس و مقاومت.
ه) تعیین و تصویب اعضا و شرح وظایف کمیته امور آموزشی و پژوهشی دفاع مقدس در سطح ادارات کل بنیاد در استان­ها و مراکز علمی و دانشگاهی.
۲ـ حوزه آموزش:
الف) تعیین و تدوین سیاست­ های لازم برای ساماندهی، هدایت، حمایت، نظارت و راهبری کلیه امور آموزشی معارف دفاع مقدس و مقاومت در سازمان­ های کشوری و لشکری.
ب) صدور مجوز برای ایجاد و راه­ اندازی رشته­ های دانشگاهی مرتبط با دفاع مقدس و مقاومت.
ج) تعیین اهداف کلان آموزشی، تصویب دوره­ ها و منابع و محتوی دروس آموزشی، نحوه ارزشیابی آموزشی، تعیین جوامع هدف و همچنین تعیین مراحل جذب و گزینش استادان دروس آشنائی با علوم و معارف دفاع مقدس­.
ماده۶ ـ ترکیب اعضای شورای سیاست گذاری تحقیقات وآموزش ­های دفاع مقدس و مقاومت:
 ـ رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس (رئیس).
 ـ نماینده تام الاختیار فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران.
 ـ نماینده تام الاختیار فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران.
 ـ نماینده تام الاختیارفرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی ایران.
 ـ نماینده تام الاختیار  رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا.
 ـ نماینده تام الاختیار فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء(ص).
 ـ نماینده تام الاختیار وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح.
 ـ نماینده تام الاختیار دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی.
 ـ نماینده تام­ الاختیار معاون تربیت و آموزش ستاد کل نیروهای مسلح.
 ـ نماینده تام ­الاختیار معاون علوم، تحقیقات و فناوری ستاد کل نیروهای مسلح.
 ـ نماینده تام ­الاختیار وزیر علوم، تحقیقات و فنآوری
 ـ نماینده تام ­الاختیار وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی.
 ـ نماینده تام الاختیار وزیر جهاد کشاورزی.
 ـ نماینده تام ­الاختیار وزیر آموزش و پرورش.
 ـ نماینده  تام الاختیار رئیس  بنیاد شهید و امور ایثارگران.
 ـ نماینده تام ­الاختیار رئیس دانشگاه آزاد اسلامی.
 ـ نماینده تام­ الاختیار مدیر حوزه­های علمیه.
 ـ نماینده تام الاختیار معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری
 ـ رئیس سازمان نشر آثار و ارزش­های مشارکت زنان در دفاع مقدس و مقاومت.
 ـ نماینده تام الاختیار شورای فرهنگی اجتماعی زنان دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی.
 ـ رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج پژوهش های دفاع مقدس (دبیر).
 ـ دو (۲) نفر عضو حقیقی دارای حق رأی (بر اساس پیشنهاد رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج پژوهش های دفاع مقدس و تصویب رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس)
تبصره۱: در صورت نیاز از سایر سازمان­ های کشوری و لشکری (صاحب ­نظران، استادان، کارشناسان و محققان) برای حضور در جلسه دعوت به عمل می آید.
تبصره۲: تعداد و زمان برگزاری جلسات این شورا بنا به ضرورت و تشخیص رئیس شورا (ترجیحاً ماهیانه) خواهد بود و جلسات شورا با حضور نصف به علاوه یک اعضاء، رسمی است و مصوبات آن با رأی اکثریت حاضرین لازم الاجرا می باشد.
ماده۷ـ معیار، ضوابط و نحوه سیاست گذاری تحقیقات وآموزش­ های دفاع مقدس و مقاومت:
الف) تعیین اهداف و راهبردهای کلان آموزشی و پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت مطابق اصول، قوانین و ضوابط کشور و نیروهای مسلح می باشد.
ب)کلیه برنامه های آموزشی دفاع مقدس، اعم از برنامه ریزی درسی، جذب و گزینش استاد، تکنولوژی آموزشی، مکان و زمان آموزش، تعداد دانش پژوه و سایر موارد مربوط آموزشی در سازمان­های لشکری با همکاری، هماهنگی و مشارکت معاونت تربیت و آموزش ستاد کل نیروهای مسلح و معاونت­های هم نام در سایر نیروهای عمده (آجا ـ سپاه ­پاسداران ـ فراجا ـ ودجا) می­ باشد و در سازمان­ های کشوری (مراکز علمی و دانشگاه ها، حوزه های علمیه و…) با هماهنگی مدیریت حوزه آموزش و دفاع مقدس آن سازمان انجام می گیرد.
ج) هرگونه جانمائی آموزه­ ها و معارف دفاع مقدس در کتاب ها و جزوات آموزشی سازمان­ های کشوری و لشکری اعم از دانشگاه­ ها، آموزش و پرورش، حوزه های علمیه، مراکز آموزشی و سایر دستگاه­ ها از موضوعات تخصصی ـ نظامی دفاع مقدس و مقاومت تا خاطرات مرتبط با رزمندگان، برای هر موضوع کتاب یا جزوه آموزشی با هماهنگی و مرجعیت بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و مشارکت مدیریت های مربوط در این بخش از دستگاه ها انجام می پذیرد.
تبصره۱: راستی آزمائی و اعتبار سنجی موضوعات عمومی و تخصصی دفاع مقدس برای جانمائی آموزه های دفاع مقدس در کتاب ها و جزوات درسی مراکز آموزشی کشوری و لشکری و همچنین صدور مجوز تدریس استادان درس دفاع مقدس با بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس می باشد.
تبصره۲: کلیه پژوهش­ ها و آموزش­ های دفاع مقدس و مقاومت که به زبان­های خارجی ترجمه شده و می شوند نیز مشمول این ضوابط می باشند.
ماده۸ ـ وظایف ادارات کل بنیاد در استان ها:
۱ـ حوزه پژوهش:
الف) همکاری و هماهنگی با مراکز علمی، دانشگاهی و پژوهشی کشوری و لشکری سطح استان برای انجام پژوهش­های علمی ـ کاربردی و استفاده از بانک اطلاعات طرفین برابر مفاد این آیین نامه.
ب) شناسائی پژوهشگران و انجام پژوهش ­های دفاع مقدس و مقاومت برابر آئین­ نامه و دستورالعمل ­های مصوب.
ج) شناسائی محققان نخبه و سرباز وظیفه برای انجام پژوهش­ های کاربردی با اعمال کسر خدمت سربازی مطابق با آئین­نامه­ های مربوط در نیروهای مسلح.
۲ـ حوزه آموزش:
الف) نظارت بر فرآیند اجرای درس آشنائی با علوم و معارف دفاع مقدس در دانشگاه­ ها، مراکز آموزشی نیروهای مسلح، آموزش و پرورش و حوزه­ های علمیه و… همچنین شناسائی و ایجاد ظرفیت­ های جدید در سطح استان.
ب) شناسائی استادان توانمند و واجد شرایط و دعوت به همکاری برای تدریس درس آشنایی با دفاع مقدس برابر ضوابط و مقررات مندرج در دستورالعمل جذب و گزینش استادان بنیاد.
ج)گسترش همکاری آموزشی با دانشگاه ­ها و مؤسسات آموزش عالی کشوری و لشکری، حوزوی و دولتی در سطح استان­.
د) مشارکت در تهیه محتوا برای ارتقای توانمندی استادان دفاع مقدس و مقاومت مانند (اسناد و مدارک دیداری، شنیداری و نوشتاری) با تأیید سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج پژوهش ­های دفاع مقدس بنیاد.
تبصره: کلیه امور آموزشی و پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت در استان ها توسط کمیته امور آموزشی و پژوهشی دفاع مقدس شورای هماهنگی استان انجام می گردد.
ماده۹ـ دستورات هماهنگی:
۱ـ حوزه پژوهش:
الف) سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج پژوهش­ های دفاع مقدس بنیاد، مرجع ستادی و مسئول راهبری، هدایت، نظارت و ایجاد هماهنگی بین سازمان­ های آموزشی و مراکز علمی تحقیقاتی کشوری و لشکری می­ باشد.
ب) کلیه وزارتخانه­ ها، نهادها، مؤسسات تحقیقاتی، سازمان­ های وابسته کشوری و لشکری و واحدهای استانی، لازم است پژوهش ­های مرتبط با دفاع مقدس و مقاومت خود را برابر مفاد این آیین ­نامه انجام و اطلاعات مربوط به کلیه پژوهش­ ها را به بنیاد ارسال نمایند.
ج) هیئت های اندیشه ورزی مجامع دانشگاهی و پژوهشی کشور در راستای تصمیم سازی برای ترویج ارزش ­های فرهنگی دفاع مقدس و مقاومت، نقطه نظرات خود را جهت بهره­ برداری به بنیاد ارسال نمایند.
تبصره: دستورالعمل هیئت های اندیشه ورزی دفاع مقدس هر سازمان با توجه به مفاد این آیین نامه و مأموریت و شرح وظایف هر سازمان نوشته شود.
د) تشویق و ترغیب مراکز علمی، دانشگاهی و محققان و پژوهشگران به انجام تحقیقات در حوزه­ های گوناگون دفاع مقدس و مقاومت و ایجاد مسئولیت برای سازمان های کمتر فعال در این حوزه، با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه ریاست جمهوری در روند اعتبارات مصوب هر سازمان به مورد اجرا گذاشته شود.
هـ) سازمان­های علمی، دانشگاهی و پژوهشگاه های نیروهای مسلح مطابق با مصوبه شورای عالی سیاست گذاری نیروهای مسلح موظفند ۱۵% از پژوهش­ های علمی ـ کاربردی خود را به حوزه دفاع مقدس و مقاومت وفق این آیین­ نامه اختصاص دهند.
و) کلیه سازمان­ ها و مؤسسات علمی، پژوهشی، دانشگاهی، حوزوی و پژوهشگاه های کشور، موظفند ۱۰% از پژوهش ­های خود اعم از تولید اثر شامل کتاب، پژوهش، رساله، پایان­ نامه و… را به موضوع دفاع مقدس و  مقاومت اختصاص دهند.
تبصره۱: در راستای انجام بهینه پژوهش های دفاع مقدس و مقاومت، بنیاد علاوه بر ارائه منابع، اسناد و مدارک، معرفی اساتید راهنما و مشاور به پژوهشگران، برای دانشجویان کارشناس ارشد و بالاتر نیز کسری خدمت سربازی (مطابق آیین نامه مربوط) اعطا می نماید.
تبصره۲: آثار دفاع مقدس و مقاومت شامل هرگونه کتاب با موضوعات داستانی، خاطره، شعر، رمان، تاریخ، ترجمه به زبان های خارجی، تولید فیلم، مستند، موسیقی، عکس و تصویر، موشن گرافی، اینفوگرافیک، انیمیشن و حوزه­ های نظامی از قبیل بازی جنگ، راهبردها، آسیب­ های امنیتی، عملیات­ های نظامی و اطلاعاتی و… می باشد.
ز) برای جلوگیری از پژوهش­ های تکراری و غیرکاربردی، تمامی پژوهش ­ها قبل از آغاز، توسط نمایندگان مربوط در این شورا (ماده ۵) و کمیته آموزشی و پژوهشی دفاع مقدس در استان مطرح و پس از تصویب، برای انجام به رده درخواست کننده ابلاغ شود.
ح) در صورتی که پژوهشی مغایر با این آیین ­نامه توسط هر یک از سازمان های کشوری و لشکری تولید شود، مسئولیت آن با صادرکننده مجوز بوده و حق اعتراض برای بنیاد محفوظ است.
ط) بنیاد همکاری ­های لازم در خصوص دسترسی پژوهشگران به منابع، اسناد و مدارک را فراهم نماید.
تبصره: پایگاه اطلاع رسانی پژوهش و تحقیقات در پورتال جامع بنیاد، پژوهش های انجام شده و موضوعات مورد نیاز و راهنمائی محققان و پژوهشگران این حوزه را انجام دهد.
۲ـ حوزه  آموزش:
الف) سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج پژوهش­ های دفاع مقدس بنیاد، مرجع ستادی و مسئول راهبری، هدایت، نظارت و ایجاد هماهنگی بین سازمان­ های آموزشی و مراکز علمی تحقیقاتی کشوری و لشکری می ­باشد.
ب) کلیه دانشگاه­ های تابعه نیروهای مسلح علاوه بر سر فصل­ های مصوب وزارت علوم، پیش­ بینی دوره ­های آموزشی آشنائی با علوم و معارف دفاع مقدس و مقاومت ترجیحأ همراه با بازدید از مناطق عملیاتی و یادمان ها را انجام دهند.
ج) معاونت تربیت و آموزش ستاد کل نیروهای مسلح با همکاری و مشارکت معاونین مربوط در نیروهای عمده (آجا ـ سپاه ـ فراجا ـ وزارت دفاع) و سایر سازمان­ های وابسته، نسبت به برنامه ­ریزی آموزشی برای برگزاری دوره ­های آموزش مقدماتی، رسته­ ای، عالی و تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد ـ دکتری) برای کارکنان و خانواده­ های آنان، کارکنان وظیفه و روحانیون نیروهای مسلح، با هدف آشنائی با علوم و معارف دفاع مقدس و مقاومت متناسب با هر دوره اقدام می نمایند و با نظارت مستمر، وضعیت اجرای آنها به بنیاد گزارش می شود.
د) کلیه وزارتخانه­ ها، نهادها، مؤسسات آموزشی، سایر سازمان­ های کشوری و سازمان­ های نیروهای مسلح و واحدهای استانی، باید مطابق این آئین­ نامه و ضوابط و مقررات آموزشی کشور نسبت به تشکیل کلاس­ های آموزش آشنائی با علوم و معارف دفاع مقدس و مقاومت اقدام نمایند.
ه) بسترسازی لازم توسط کمیته امور آموزشی و پژوهشی دفاع مقدس در ادارات کل حفظ آثار در استان­ها به منظور جهت­ دهی همایش ­های علمی، پایان­ نامه­ ها و رساله­ های تحصیلات تکمیلی دانشگاه­ ها و مراکز علمی و تحقیقاتی به موضوعات دفاع مقدس و مقاومت و همچنین تشکیل میزگردها و اتاق­های فکر به منظور توسعه تولیدات پژوهشی فاخر انجام شود.
و) ساماندهی، ارزشیابی، نظارت و ایجاد بانک اطلاعات استادان، پژوهشگران، راویان و دست ­اندرکاران آموزش­ های دفاع مقدس و مقاومت توسط ادارات کل حفظ آثار در استان­ ها.
ز) تعهدات مالی کلیه اقدامات پیش ­بینی شده در این آئین ­نامه، باید در برنامه­ های مصوب سالیانه هر سازمان کشوری و لشکری پیش بینی و تأمین شود.
تبصره: آموزش الکترونیکی حوزه دفاع مقدس و مقاومت طبق ضوابط این آئین­ نامه و مقررات آموزشی کشور برای دانشگاه­ ها و مراکز آموزشی وابسته، کارکنان دولت و سازمان­های وابسته کشوری و لشکری قابل اجرا می­ باشد.
ماده۱۰ـ این آیین نامه در ۱۰ ماده و ۱۰ تبصره در تاریخ ۱۱/۲۴/ ۱۴۰۰ به تصویب هیئت امنای بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس رسید و از تاریخ تصویب لازم الاجرا است.
رئیس ستادکل نیروهای مسلح و رئیس هیئت امنای بنیاد ـ سرلشکر پاسدار  محمد باقری
منبع: http://vekalatlegal.blogfa.com/post/5357
آیین نامه ساماندهی فعالیت های پژوهشی وآموزشی دفاع مقدس

آیین نامه فعالیت پژوهشی دفاع مقدس

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *