خسارات ناشي از اقدامات و جنايات آمريکا عليه ايران 1

قانون الزام دولت به پيگيري جبران خسارات ناشي از اقدامات و جنايات آمريکا عليه ايران و اتباع ايراني
جنايات آمريکا
دانلود فایل WORD قانون الزام دولت به پيگيري جبران خسارات ناشي از اقدامات و جنايات آمريکا عليه ايران و اتباع ايراني
شماره۱۳۴۴۹/۶۹۵   ۴/۳/۱۳۹۵
حجت الاسلام والمسلمين جناب آقاي دکتر حسن روحاني
رياست محترم جمهوري اسلامي ايران
در اجراي اصل يکصد و بيست و سوم(۱۲۳) قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران قانون الزام دولت به پيگيري جبران خسارات ناشي از اقدامات و جنايات آمريکا عليه ايران و اتباع ايراني که با عنوان طرح دوفوريتي به مجلس‌شوراي‌اسلامي تقديم گرديده بود، با تصويب در جلسه علني روز سه‌شنبه مورخ ۲۸/۲/۱۳۹۵ و تأييد شوراي محترم نگهبان، به پيوست ابلاغ مي‌گردد.
رئيس مجلس شوراي اسلامي ـ علي لاريجاني
شماره۲۶۱۵۰                           ۹/۳/۱۳۹۵
وزارت امور خارجه
در اجراي اصل يکصد و بيست و سوم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران به پيوست «قانون الزام دولت به پيگيري جبران خسارات ناشي از اقدامات و جنايات آمريکا عليه ايران و اتباع ايران» که در جلسه علني روز سه‌شنبه مورخ بيست و هشتم ارديبهشت ماه يکهزار و سيصد و نود و پنج مجلس شوراي اسلامي تصويب و در تاريخ ۲۹/۲/۱۳۹۵ به تأييد شوراي نگهبان رسيده و طي نامه شماره ۱۳۴۴۹/۶۹۵ مورخ ۴/۳/۱۳۹۵ مجلس شوراي اسلامي واصل گرديده، جهت اجرا ابلاغ مي‌گردد.
رئيس جمهور ـ حسن روحاني
قانون الزام دولت به پيگيري جبران خسارات ناشي از اقدامات و جنايات آمريکا عليه ايران و اتباع ايراني
ماده۱ـ به‌منظور استيفاي حقوق ملت ايران، دولت موظف است رأساً يا از طريق حمايت از اشخاص و اتباع جمهوري اسلامي ايران، اقدامات مقتضي از جمله اقدامات حقوقي را جهت جبران خسارت و اخذ غرامت کامل از دولت ايالات متحده آمريکا به جهت نقش اين کشور در موارد زير به‌عمل آورد:
۱ـ خسارت‌هاي مادي و معنوي ناشي از کودتاي ۲۸ مرداد ۱۳۳۲
۲ـ خسارت‌هاي مادي و معنوي ناشي از کودتاي نوژه
۳ـ خسارت‌هاي مادي و معنوي ناشي از جنگ تحميلي
۴ـ خسارت‌هاي مادي و معنوي ناشي از شهادت بيش از ۲۲۳۰۰۰ نفر و ۶۰۰۰۰۰ نفر ايثارگر (جانباز و آزاده)
۵ ـ خسارت‌هاي مادي و معنوي ناشي از شهادت بيش از ۱۷۰۰۰ شهيد ترور
۶ ـ خسارت‌هاي مادي و معنوي ناشي از حمله به سکوهاي نفتي
۷ـ خسارت‌هاي مادي و معنوي ناشي از جاسوسي عليه ايران توسط ايالات متحده يا با حمايت و نقش‌آفريني ايالات متحده
۸ ـ خسارت‌هاي مادي و معنوي ناشي از انسداد، مصادره و يا تصرف در اموال و دارايي‌هاي جمهوري اسلامي ايران، نهادها و مؤسسات دولتي يا عمومي جمهوري اسلامي ايران يا مقامات آن
۹ـ کليه خسارت‌هاي مادي و معنوي ناشي از اقدامات رژيم غاصب صهيونيستي که با حمايت يا نقش‌آفريني آمريکا انجام پذيرفته يا مي‌پذيرد.
۱۰ـ کليه خسارت‌هاي مادي و معنوي ناشي از ساير اقدامات يا وقايعي که با حمايت يا نقش‌آفريني ايالات متحده روي داده است يا در آينده روي خواهد داد.
ماده۲ـ دولت موظف است در مواردي که ايالات متحده تعهدات خود در قبال جمهوري اسلامي ايران، به ويژه در حوزه مصونيت دولت و اموال متعلق به دولت و مقامات جمهوري اسلامي ايران را نقض مي‌نمايد، در راستاي اقدام متقابل کليه اقدامات از جمله اقدامات حقوقي مقتضي را به عمل آورد.
ماده۳ـ دولت موظف است اجراي تصميمات مراجع صالح به نفع جمهوري اسلامي ايران و اتباع آن را در کشورهاي ثالثي که اموالي از ايالات متحده در آنها وجود دارد، در چهارچوب اقدام متقابل تعقيب کند. در مواردي که دادگاههاي کشورهاي ثالث نسبت به شناسايي و يا اجراي احکام دادگاههاي داخلي ايالات متحده آمريکا عليه ايران اقدام مي‌کنند، دولت موظف است اقدام متقابل مقتضي را جهت شناسايي و اجراي احکام دادگاههاي داخلي ايران در آن کشورها يا ساير کشورها حسب مورد به عمل آورد.
ماده۴ـ اقدامات حقوقي مذکور در اين قانون تا آنجا که در قبال دولت خارجي (ايالات متحده بر اساس ماده (۲) اين قانون و يا هر کشور ديگر موضوع ماده (۳) اين قانون) اتخاذ مي‌شود و نقض مصونيت آن دولت و يا مقامات آن دولت تلقي شود، بايد در چهارچوب واکنش به نقض تعهد داخلي آن دولت بوده و محدود به حدود اقدامات متقابل بر اساس حقوق بين‌الملل باشد.
ماده۵ ـ وزارت امور خارجه موظف است گزارش اقدامات به‌عمل‌آمده در راستاي استيفاي حقوق ملت ايران، موضوع اين قانون را هر شش ‌ماه به کميسيون‌هاي امنيت ملي و سياست خارجي و قضائي و حقوقي مجلس شوراي اسلامي ارائه نمايد.
قانون فوق مشتمل بر پنج ماده در جلسه علني روز سه‌شنبه مورخ بيست و هشتم ارديبهشت‌ ماه يکهزار و سيصد و نود و پنج مجلس شوراي اسلامي تصويب شد و در تاريخ ۲۹/۲ /۱۳۹۵ به تأييد شوراي نگهبان رسيد.
رئيس مجلس شوراي اسلامي ـ علي لاريجاني
منبع: http://vekalatlegal.blogfa.com/post/5516
قانون الزام دولت به پيگيري جبران خسارات ناشي از اقدامات و جنايات آمريکا عليه ايران و اتباع ايراني

الزام دولت به پيگيري جبران خسارات ناشي از اقدامات و جنايات آمريکا عليه ايران

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *