دستورالعمل محدوده مراقبتی محکومان 1

دستورالعمل تعیین محدوده مراقبتی محکومان تحت نظارت سامانه های الکترونیکی
محدوده مراقبتی
محدوده مراقبتی محکومان
نظارت سامانه الکترونیکی
دانلود فایل WORD دستورالعمل تعیین محدوده مراقبتی محکومان تحت نظارت سامانه های الکترونیکی
شماره۹۰۰۰/۳۳۰۷۶/۱۰۰            ۱۴۰۱/۵/۲۹
جناب آقای دکتر اکبرپور
رئیس محترم هیأت مدیره و مدیرعامل روزنامه رسمی کشور
روگرفت دستورالعمل شماره ۹۰۰۰/۳۳۰۴۳/۱۰۰ مورخ ۱۴۰۱/۵/۲۹ ریاست محترم قوه قضائیه در خصوص «تعیین محدوده مراقبتی محکومان تحت نظارت سامانه های الکترونیکی» جهت درج در روزنامه رسمی به پیوست ایفاد می گردد.
مدیرکل دبیرخانه قوه قضاییه ـ مسعود ستایشی
شماره۹۰۰۰/۳۳۰۴۳/۱۰۰           ۱۴۰۱/۵/۲۹
دستورالعمل تعیین محدوده مراقبتی محکومان تحت نظارت سامانه های الکترونیکی
در راستای ماده ۶۲ قانون مجازات اسلامی،  مواد ۵۵۳ و ۵۵۷  قانون آیین دادرسی کیفری و ماده ۹ قانون کاهش مجازات حبس تعزیری و به منظور اتخاذ رویه واحد در صدور آرا از سوی مراجع قضایی، تأمین هدف قانون گذار و امکان نظارت صحیح بر عملکرد محکومان و در اجرای ماده ۲۷ آیین ­نامه اجرایی مراقبت­ های الکترونیکی «دستورالعمل تعیین محدوده مراقبتی محکومان تحت نظارت سامانه های الکترونیکی» به شرح مواد آتی است.
ماده۱ـ  معانی اصطلاحات به کار رفته در این دستورالعمل به شرح زیر است:
الف) محدوده مراقبتی درجه ۱: محلی با نشانی معین است که فرد تحت مراقبت، در آن سکونت دارد و شعاع تردد مجاز در آن حداکثر ۲۰۰ متر از ساختمان محل سکونت است.
ب) محدوده مراقبتی درجه ۲: محلی که فرد تحت مراقبت در آن سکونت دارد و شعاع تردد مجاز در آن حداکثر ۵۰۰ متر از ساختمان محل سکونت وی می ­باشد.
پ) محدوده مراقبتی درجه ۳: محلی که فرد تحت مراقبت در آن سکونت دارد و شعاع تردد مجاز در آن حداکثر ۱۰۰۰ متر از ساختمان محل سکونت وی می­ باشد.
ماده۲ـ مراجع قضایی در مواردی که رأی به مراقبت تحت نظارت سامانه­ های الکترونیکی صادر می­ کنند با لحاظ نوع و کیفیت ارتکاب جرم، سوابق، آثار زیان بار و خسارت ­های وارده به بزه­ دیده و جامعه و همچنین با در نظر گرفتن شخصیت و وضعیت فردی، خانوادگی و اجتماعی فرد تحت مراقبت، یکی از محدوده ­های مراقبتی مذکور در ماده ۱ این دستورالعمل را به عنوان محدوده مراقبت تعیین نمایند تا فرد مذکور در آن محدوده، تحت نظارت و مراقبت قرار گیرد.
تبصره ـ در صورتی که در دوره مراقبت الکترونیکی، رفتار فرد تحت مراقبت مورد تأیید مرکز مراقبت الکترونیکی و قاضی اجرای احکام باشد، امکان توسعه محدوده مراقبتی با درخواست وی (در راستای اجرای ماده ۲۲ آیین نامه اجرایی مراقبت های الکترونیکی) در یکی از محدوده های مراقبتی درجه ۲ و ۳ ماده ۱ این دستورالعمل با تصمیم دادگاه صادرکننده رأی قطعی وجود دارد.
ماده۳ـ برای محکومان به حبس های درجه دو، سه و چهار که در اجرای تبصره ۲ الحاقی ماده ۶۲ قانون مجازات اسلامی، مصوب ۱۳۹۹ یک چهارم مدت حبس را تحمل نموده اند، چنانچه محکوم واجد سایر شرایط قانونی دیگر نیز باشد، دادگاه محدوده مراقبتی درجه یک مذکور در ماده ۱ این دستورالعمل را تعیین می نماید.
ماده۴ـ نظارت بر حسن اجرای این دستورالعمل حسب مورد بر عهده مراجع قضایی ذیربط و یا سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور می باشد.
این دستورالعمل در ۴ ماده و ۱ تبصره پس از تصویب شورای موضوع ماده ۲۷ آیین نامه اجرایی مراقبت های الکترونیکی، در تاریخ ۱۴۰۱/۵/۲۹ به تأیید رییس قوه قضاییه رسید و از تاریخ ابلاغ لازم الاجرا می باشد.
رئیس قوه قضائیه ـ غلامحسین محسنی اژیه
منبع: http://vekalatlegal.blogfa.com/post/5362
دستورالعمل تعیین محدوده مراقبتی محکومان تحت نظارت سامانه های الکترونیکی

محدوده مراقبتی محکومان تحت نظارت سامانه الکترونیکی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *