قانون ساماندهی صنعت خودرو 1

قانون ساماندهی صنعت خودرو
دانلود فایل WORD قانون ساماندهی صنعت خودرو
ساماندهی صنعت خودرو
شماره۱۱/۲۰۸۹۲ـ۲۴               ۱۴۰۱/۳/۱۶
حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر سیدابراهیم رئیسی
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم (۱۲۳) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون ساماندهی صنعت خودرو مصوب جلسه علنی روز چهارشنبه مورخ ۱۴۰۰/۸/۲۶ مجلس که با عنوان طرح ساماندهی بازار خودرو به مجلس شورای اسلامی تقدیم و مطابق اصل یکصد و دوازدهم (۱۱۲) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران از سوی مجمع محترم تشخیص مصلحت نظام موافق با مصلحت نظام تشخیص داده شده است، به پیوست ابلاغ می شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی ـ محمدباقر قالیباف
شماره۴۳۳۴۷                  ۱۴۰۱/۳/۲۱
وزارت صنعت، معدن و تجارت
در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به پیوست «قانون ساماندهی صنعت خودرو» که در جلسه علنی روز چهارشنبه مورخ بیست و ششم آبان ماه یکهزار و چهارصد مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۱۴۰۱/۲/۲۱ از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام با اصلاح ماده (۴) و حذف ماده (۱۱) موافق با مصلحت نظام تشخیص داده شده و طی نامه شماره ۱۱/۲۰۸۹۲ـ۲۴ مورخ ۱۴۰۱/۳/۱۶ مجلس شورای اسلامی واصل گردید، جهت اجرا ابلاغ می گردد.
رئیس جمهور ـ سیدابراهیم رئیسی
قانون ساماندهی صنعت خودرو
ماده۱ـ دولت مکلف است حقوق ورودی خودروهای سواری را براساس حجم موتور، میزان مصرف سوخت و میزان آلایندگی تعیین نماید.
ماده۲ـ دولت موظف است طی مدت سه سال از لازم­الاجراء شدن این قانون با اجرای صحیح سیاست­های کلی اصل چهل و چهارم(۴۴) قانون اساسی و سیاست­های کلی تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی با اقدامات سیاستگذاری، نظارتی و تنظیم­ گری(رگولاتوری) و رعایت قانون اجرای سیاست­های کلی اصل چهل و چهارم(۴۴) قانون اساسی مصوب ۱۳۸۶/۱۱/۸ با اصلاحات و الحاقات بعدی آن زمینه رقابت ­پذیری در صنعت خودرو را فراهم نماید.
ماده۳ـ وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است با همکاری وزارتخانه های ارتباطات و فناوری اطلاعات، نیرو و راه و شهرسازی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نسبت به تدوین سند راهبردی فناوری های نوین در صنعت خودروسازی از جمله خودروهای تمام برقی، ترکیبی(هیبریدی ـ انواعی که قابلیت پرشدن مخزن انرژی(شارژ) از طریق اتصال به منبع­های خارجی را نیز دارند) و خودران و نیز امکان استفاده از سوختهای غیرسنگواره­ای (غیرفسیلی) دیگر حداکثر ظرف یک سال  پس از لازم الاجراء شدن این قانون اقدام کند.
تبصره ـ دولت مجاز است ضمن ترویج روشهای کاهش و بهینه سازی مصرف سوخت، نسبت به وضع عوارض پلکانی بر دارندگان خودروهای پرمصرف (نسبت به حجم سیلندر) و یا تولید خودروهای با مصرف بالاتر از حد مجاز به تشخیص سازمان ملی استاندارد اقدام نماید و درآمد حاصل را پس از واریز به حساب خزانه داری کل کشور و درج در بودجه های سنواتی به یارانه تسهیلات بانکی جهت گسترش حمل و نقل عمومی موضوع احکام مندرج در ماده (۴) این قانون اختصاص دهد. آیین نامه  اجرائی این تبصره حداکثر ظرف سه ماه پس از لازم الاجراءشدن این قانون توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تهیه می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد.
ماده۴ـ واردات خودرو برابر آیین­ نامه ­ای که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت با رعایت شرایط زیر پیشنهاد می ­شود و به تصویب هیأت وزیران می­ رسد، مجاز است:
۱ـ تعیین مشخصات فنی خودرو با اولویت واردات خودروهای برقی، ترکیبی، کم مصرف، ایمن و مورد استفاده عامه
۲ـ تأمین خدمات پس از فروش و انتقال فناوری
۳ـ تعیین صلاحیت­ های فنی و حرفه­ای واردکنندگان و برخورداری از نمایندگی رسمی خودروساز خارجی
۴ـ تعیین سقف واردات خودرو با ملاحظه تنظیم بازار، حمایت از تولید با کیفیت داخلی و رعایت منابع ارزی کشور با اولویت مصرف ارز برای کالاهای اساسی و ضروری
تبصره۱ـ واردات موارد ضروری غیرتجاری که مصادیق آن توسط هیأت وزیران تعیین می­شود، مشمول این ماده نمی­ باشد.
تبصره۲ـ حکم این ماده برای مدت پنج ­سال از تاریخ ابلاغ اعتبار دارد.
ماده۵ ـ وزارت صنعت، معدن و تجارت با رعایت مواد (۲) و (۳) قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار مصوب ۱۳۹۰/۱۱/۱۶ با اصلاحات و الحاقات بعدی مکلف است در افق سند چشم انداز بیست ساله بسترهای لازم را برای ورود فناوری های جدید و مستقل تولید خودرو با همکاری شرکتهای معتبر خودروسازی جهان و یا به  صورت سرمایه گذاری مشترک با شرکتهای فعال موجود فراهم سازد. آیین نامه اجرائی این ماده ظرف سه  ماه پس از لازم الاجراء  شدن این قانون توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری اتاقها و انجمن های تخصصی تولیدی ذی ربط تهیه می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد.
ماده۶ ـ سازمان ملی استاندارد مکلف است در اجرای استانداردهای مصوب مرتبط با خودروهای وارداتی، ساخت داخل و قطعات آنها در هر سال به گونه ای برنامه ریزی کند که از واردات و تولید خودروهای خارج از استانداردهای مذکور جلوگیری نماید. همچنین شماره گذاری خودرو ها توسط نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران منوط به تأیید سازمان ملی استاندارد است.
تبصره۱ـ تولیدکنندگان داخلی خودرو مکلفند نسبت به نصب برچسب نشان دهنده درصد (نسبت) تولید داخلی بر اساس دستورالعمل صادره از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بر روی هر کدام از محصولات خود اقدام نمایند. دستورالعمل مذکور بر اساس روش ساخت، میزان تولید داخل، کیفیت و خدمات پس از فروش تدوین می شود. وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است بر حسن اجرای این تبصره نظارت نماید.
تبصره۲ـ وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است ظرف سه ماه پس از لازم الاجراء شدن این قانون، آیین نامه اجرائی ارتقای کیفیت تولید خودرو، کاهش مصرف سوخت، اجرای کامل استانداردهای مصوب و استانداردهای مورد نیاز قطعه سازی، استانداردهای ایمنی و آلایندگی و همچنین رقابت پذیر نمودن و توسعه شبکه و کیفیت خدمات پس از فروش را تهیه و جهت تصویب به هیأت وزیران تقدیم کند. وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است آیین نامه مذکور را پس از تصویب در هیأت وزیران جهت اجراء به کلیه خودروسازان و مراکز ذی ربط ابلاغ نماید.
ماده۷ـ شرکتهای خودروسازی موظفند هنگام فروش، قیمت تمام شده  خودرو، درصد سود و قیمت قطعی را محاسبه و به شورای رقابت اعلام کنند. تخلف از این امر، جرم محسوب شده و مرتکب به یکی از مجازات های تعزیری درجه شش موضوع ماده (۱۹) قانون مجازات اسلامی مصوب  ۱۳۹۲/۲/۱ با اصلاحات و الحاقات بعدی محکوم می شود.
ماده۸ ـ منظور از خودرو در این قانون انواع خودروی سواری، وانت، مینی بوس، اتوبوس، کامیون، کامیونت، کشنده تریلر و موتورسیکلت است.
ماده۹ـ وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است با همکاری سازمان ملی استاندارد، سازمان نظام مهندسی معدن و سازمان نظام مهندسی کشاورزی ظرف شش ماه پس از لازم الاجراء شدن این قانون، نسبت به ساماندهی و ارتقای کیفیت سایر خودروهای سنگین وارداتی و تولید داخل از جمله ماشین های راهسازی، معدنی، کشاورزی و منابع طبیعی اقدام نماید.
ماده۱۰ـ تردد، حمل بار و مسافر توسط وسایط نقلیه موتوری پس از رسیدن به سن فرسودگی در کلانشهرها ممنوع می باشد.
تبصره۱ـ دولت موظف است از محل صرفه جویی حاصل از بهبود و مدیریت مصرف سوخت ناشی از اجرای این قانون، ساز و کار و تسهیلات لازم را جهت جایگزینی خودروهای فرسوده حمل و نقل عمومی با خودروهای نو، فراهم کند.
تبصره۲ـ تولیدکنندگان خودرو و موتورسیکلت در داخل کشور موظفند به ازای تولید هر چهار دستگاه خودرو یا موتورسیکلت، گواهی اسقاط خودرو یا موتورسیکلت معادل را از مرکز اسقاط دریافت کنند.
شماره گذاری خودروها و موتورسیکلت منوط به ارائه گواهی اسقاط توسط خودروسازان و موتورسیکلت سازان معادل بیست و پنج درصد (۲۵%) تولید ماهانه است. مراکز اسقاط مکلف به ارائه گواهی اسقاط مورد تقاضای تولیدکنندگان خودرو و موتورسیکلت هستند.
واردکنندگان خودرو و موتورسیکلت موظفند به ازای واردات هر خودرو و موتورسیکلت به تناسب مصرف و نوع سوخت، علاوه بر پرداخت عوارض گمرکی، گواهی اسقاط خودروی معادل را دریافت کنند. تعداد گواهی اسقاط به تناسب مصرف سوخت و قیمت خودروی وارداتی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری سازمان ملی استاندارد ایران تعیین می شود.
تبصره۳ـ آیین نامه اجرائی موضوع این ماده حداکثر ظرف سه ماه پس از ابلاغ این قانون به پیشنهاد مشترک سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان ملی استاندارد ایران و بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران به تصویب هیأت وزیران می رسد.
قانون اصلاح ماده (۱۰) قانون ساماندهی صنعت خودرو
 شماره۱۱/۹۶۹۵۲ـ۸۲۴                 ۱۴۰۱/۱۰/۱۴
حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر سیدابراهیم رئیسی
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
عطف به نامه شماره ۶۰۲۰۰/۱۰۳۷۵۳ مورخ ۱۴۰۱/۶/۱۴ مطابق اصل یکصد و بیست و سوم (۱۲۳)   قانون اساسی جمهوری  اسلامی  ایران «قانون اصلاح ماده (۱۰) قانون ساماندهی صنعت خودرو »  مصوب ۱۴۰۱/۹/۹ مجلس شورای اسلامی به ­شرح پیوست ابلاغ می شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی ـ محمدباقر قالیباف
شماره۱۹۵۲۱۷                  ۱۴۰۱/۱۰/۲۱
وزارت کشور ـ وزارت صنعت، معدن و تجارت
در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به پیوست «قانون اصلاح ماده (۱۰) قانون ساماندهی صنعت خودرو» که در جلسه علنی روز چهارشنبه مورخ نهم آذر ماه یکهزار و چهارصد و یک مجلس شورای اسلامی تصویب شد و در تاریخ ۱۴۰۱/۱۰/۷ به تأیید شورای نگهبان رسیده و طی نامه شماره ۱۱/۹۶۹۵۲ـ۸۲۴ مورخ ۱۴۰۱/۱۰/۱۴ مجلس شورای اسلامی واصل گردیده، جهت اجرا ابلاغ می گردد.
رئیس جمهور ـ سیدابراهیم رئیسی
قانون اصلاح ماده (۱۰) قانون ساماندهی صنعت خودرو
ماده ­واحده ـ ماده (۱۰) قانون ساماندهی صنعت خودرو مصوب ۱۴۰۱/۲/۲۱ به ­شرح ذیل اصلاح می­شود:
۱ـ در ماده (۱۰) قانون بعد از عبارت «سن فرسودگی»، عبارت «مطابق با ماده (۸) قانون هوای پاک مصوب  ۴/۲۵/ ۱۳۹۶» اضافه می­شود.
  ۲ـ متن زیر به انتهای تبصره (۲) ماده (۱۰) قانون، اضافه می­شود:
«در صورت عدم­ وجود گواهی اسقاط خودرو یا موتورسیکلت به ­اندازه کافی در سامانه اسقاط تحت مدیریت وزارت صنعت، معدن و تجارت که به تشخیص این وزارتخانه، منجر به اختلال در روند تولید گردد، تولیدکنندگان خودرو یا موتورسیکلت می­توانند با پرداخت یک و نیم درصد (۱/۵%) قیمت آن به صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته وزارت صنعت، معدن و تجارت، مجوز شماره­گذاری دریافت نمایند. منابع حاصل پس از گردش خزانه­داری کل کشور به­صورت صددرصد (۱۰۰%) تخصیص­ یافته، صرف پرداخت یارانه سود و تسهیلات بانکی به متقاضیان اسقاط خودرو یا موتورسیکلت فرسوده (با اولویت موتورسیکلت و حمل و نقل عمومی) خواهدشد. مسؤولیت اسقاط خودرو در کشور با وزارت صنعت، معدن و تجارت است. وزارت صنعت، معدن و تجارت می­تواند زمان اعتبار برای گواهی اسقاط، تعیین نماید.»
  ۳ـ چهار تبصره به عنوان تبصره­های (۳)، (۴)، (۵) و (۶) به ماده (۱۰) قانون به­ شرح زیر الحاق و شماره تبصره (۳) فعلی آن به (۷) اصلاح می­شود:
تبصره۳ـ
الف ـ رانندگان کامیون، کامیونت و کشنده تریلر دارای کارت هوشمند خودمالک و شرکتهای حمل و نقل خودمالک (شرکتهای حمل و نقل عمومی) صرفاً برای یک­بار و یک­دستگاه برای مدت ده سال می­توانند در صورت عدم وجود گواهی اسقاط به اندازه کافی، پنج­درصد (۵%) ارزش گمرکی خودروهای وارداتی مذکور را به صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته وزارت صنعت، معدن و تجارت جهت دریافت مجوز شماره ­گذاری پرداخت نمایند. منابع حاصل صرف مفاد تبصره (۲) این ماده خواهدشد.
ب ـ در اجرای بند «ث» ماده (۳۰) قانون احکام دائمی برنامه­ های توسعه کشور مصوب ۱۱/۳۰/ ۱۳۹۵ کامیون­ها، کامیونت­ ها و کشنده­ های تریلر تا تاریخ  ۱۴۰۱/۸/۱ واردشده دارای قبض انبار، بر اساس مفاد جزء «الف» این تبصره ترخیص می­شوند.
پ ـ خودروهای وارداتی موضوع قراردادهای شرکت بهینه ­سازی مصرف سوخت دارای مصوبه شورای اقتصاد مورخ ۱۳۹۳/۱۲/۲۵ از شمول این تبصره مستثنی هستند.
تبصره۴ـ شماره­ گذاری خودروهای سواری با سهم داخلی­ سازی کمتر از چهل­ درصد (۴۰%) قطعات، مشروط به ارائه گواهی اسقاط برابر با پنجاه­ درصد (۵۰%) تعداد تعیین­ شده برای خودروهای وارداتی مشابه است. مفاد این تبصره مشمول موضوع فراز آخر تبصره (۲) این ماده نمی­شود.
تبصره۵ ـ حداقل بیست­ درصد (۲۰%) از خودروهای عرضه ­شده در قرعه ­کشی، به دارندگان خودروهای فرسوده (هرکدام برای یک ­دستگاه، در صورت وجود) اختصاص می­ یابد، مشروط به­ اینکه در هنگام تحویل خودروی جدید، خریدار، گواهی اسقاط خودروی فرسوده خود را تحویل دهد.
تبصره۶ ـ به­ منظور جایگزینی موتورسیکلت و خودروهای فرسوده با اولویت خودروهای حمل و نقل عمومی، وزارت نفت با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است به مبلغ مصوب شورای اقتصاد از محل ساز و کار ماده (۱۲) قانون رفع موانع تولید رقابت­ پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب ۱۳۹۴/۲/۱ و منابع بانکی تعیین­ شده توسط شورای پول و اعتبار برای هر سال، تسهیلات و کمک های بلاعوض لازم که در سه­ ماهه اول سال تعیین می­ شود، پرداخت نماید.
قانون فوق مشتمل بر ماده ­واحده که گزارش آن توسط کمیسیون صنایع و معادن به صحن علنی تقدیم شده ­بود،  پس از تصویب در جلسه علنی روز چهارشنبه مورخ نهم آذرماه یکهزار و چهارصد و یک مجلس، در تاریخ ۱۴۰۱/۱۰/۷ به تأیید شورای نگهبان رسید.
رئیس مجلس شورای اسلامی ـ محمدباقر قالیباف

قانون فوق مشتمل بر ده ماده­ و هشت تبصره در جلسه علنی روز چهارشنبه مورخ ۱۴۰۰/۸/۲۶ مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۱۴۰۱/۲/۲۱ از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام با اصلاح ماده(۴) و حذف ماده (۱۱) موافق با مصلحت نظام تشخیص داده شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی ـ محمدباقر قالیباف
منبع: http://vekalatlegal.blogfa.com/post/5397
قانون ساماندهی صنعت خودرو

ساماندهی صنعت خودرو

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *